TÁMOP 3.2.9/B-08/2-2010-0016 Audiovizuális emlékgyűjtés
Audiovizuális emlékgyűjtés
„Szívvel, szájjal, kézzel, lábbal-avagy mozgóképek a rendszerváltozás csurgói történetéből”
nyertes pályázatun
ZÁRÓ SAJTÓTÁJÉKOZTATÓJA
Audiovizuális emlékgyűjtés pályázatunk záró rendezvényét 2011. június 4-én 10.30-tól tartottuk meg iskolánk Dísztermében. A rendezvényre meghívtuk a pályázatban közreműködők teljes körét, a Dunántúli Református Egyházkerület és a Somogyi Református Egyházmegye elnökségét, Igazgatótanácsunk tagjait, Csurgó Város Polgármesterét, a csurgói intézmények vezetőit, iskolánk minden dolgozóját és diákját, valamint a média képviselőit.
A rendezvény kezdetén Kovács József igazgató úr köszöntötte a jelenlévőket. A köszöntő után Fehér Zoltánné Tüzes Zsuzsanna a projektért felelős tanár rövid tájékoztatást tartott a projekt kezdetétől egészen a megvalósulásig és köszönetet mondott mindenkinek, aki segítette a pályázat megvalósulását. A tájékoztató után Füstösné Ábrahám Judit iskolánk történelem szakos tanára számolt be a projekt fő jellemzőiről, céljairól, értékeiről és az elvégzett munkáról.
A pályázat gyakorlati megvalósulásáról, a riportok készítéséről Széll Károly tanár úr tartott tájékoztatót.
A tájékoztatók után az elkészült videókból mutattunk be rövid (egy-egy perces) összeállítást. Az összeállítást Kovács Gyula informatikus-rendszergazda vezetésével Kóta Péter 10.A osztályos diákunk készítette.
Videó-bemutatónk kettős célt szolgált. Egyrészt szerettünk volna ízelítőt adni a jelenlévőknek az elkészült anyagból, másrészt felhívni a figyelmüket arra, hogy ezek az anyagok nyilvánosak és a www.emlekpontok.hu oldalon elérhetőek.
A záró sajtótájékoztató végén Kovács József igazgató úr megköszönte a projektben dolgozóknak a munkáját és mindenkit meghívott a fogadásra.
Az Emlékpontok – Audiovizuális emlékgyűjtés elnevezésű program Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány gondozásában indult útjára. Mottója: „ Mondd el, hogy tudjuk…”
Előzménye több mint ezer interjú múzeumok, kiállítások számára, valamint az OM Családtöténeteket gyűjtő programja.
A programnak kettős célja van:
–Ma Magyarországon igény mutatkozik arra, hogy a második világháború utáni, a rendszerváltásig tartó történelmi korról hiteles, újraértelmezett leírás szülessen.
–Cél továbbá, hogy ezt az emlékgyűjtést a legfiatalabb, a rendszerváltás után született fiatalok végezzék, hiszen így közelebb kerülhetnek ismét a generációk egymáshoz, személyesen átélhetőbbé válhat számukra a múlt.
A személyes emlékezet feltárása 3 fontos kérdést vet fel.
1. Milyen viszonyba állítható egymással a hivatalos, történettudomány által írt történelem és a személyes emlékezet?
A kutatott anyag egy, az eredmény más. A kettő azonban jól egymás mellé állítható, egymást kiegészítő.
2. „Az én múltam.” – ahol kérdéses az én, és kérdéses a múlt, hiszen mindegyik időben újjáépített konstrukció.
3. Az interjúkészítés menete sem egyszerű lélektani esemény, felnőttet is próbára tesz, nemhogy egy serdülőt.
Augusztus utolsó és szeptember első hétvégéjén intenzív képzésen vettünk részt Budapesten, ahol a kompetencia alapú történelem oktatásról, valamint az oral history módszertanáról hallottunk.
Hazatérve hozzákezdtünk a program megvalósításához.
Feladatunk nyilvánosságra hozható, kutatható, feldolgozható, történelem órára bevihető 25 interjú elkészítése.
Az általunk vállalt kor a rendszerváltás időszaka Csurgón. Programunk címe „Szívvel, szájjal, kézzel, lábbal” – avagy mozgóképek a rendszerváltás csurgói történetéből címet viseli.
17 elméleti órán vettek részt fiataljaink, ahol megtanulhatták az 1945 – 1989 közötti történelmi eseményeket.
Ezután 3-4 fős csoportokba rendeződtek fiataljaink, és megkezdődött a gyakorlati munka. A gyakorlati munkába 29 diákunk kapcsolódott be.
Felkeresünk, beszélgetünk, és közben személyes átélői leszünk mi is a múltnak. És ez a cél. Mondd el, hogy tudjuk…
A pályázat időkerete:
2010. szeptember 1. - 2011. június 30.,
amely
az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatási összegből 5.000 000 Ft-ból valósul meg,
a támogatás mértéke: 100%.