A Canis Maior csillagdában jártunk

2011. május 17-én a csillagász körösökkel utaztunk Nagykanizsára a Canis Maior csillagdába, hogy megvizsgálhassuk a Nap jelenségeit. Az állandó tagok közül Bertalan Johanna, Papp Réka, Kovács Bendegúz és Németh László volt jelen, velünk jöttek még a negyedik osztályosok közül: Németh Boglárka, Novinics Viktória, Zsíros Ádám és Máté-Budai Balázs Gábor. A gimnazisták nem tudtak jönni a vizsgáik miatt. Kanizsán Gazdag Attila fogadott bennünket, az amatőr csillagászok egyesületének vezetője. Csak miattunk cserélte el a munkanapját és nyitvatartási idő után jött el bemutatni a Nap jelenségeit.

 

Speciális szűrőkkel ellátott távcsővel vizsgálhattuk a Nap kitöréseit (protuberanciáit). Eddig csak képen láttunk ilyet, most óriási élmény volt számunkra közvetlenül észlelni. Szerencsénk volt, ez nem mindennapos lehetőség. Egy másik távcső vizuális szűrővel volt felszerelve (99,99 % -os szűrést ad a fényre), mellyel a napfoltokat tekinthettük meg. A harmadik jelenség, amit megmutatott a gyerekeknek, hogy hogyan lehet kivetíteni a Nap képét egy speciális távcsővel. Ebből az tetszett nekik legjobban, amikor a papír begyulladt a nagy hőtől. Ekkor tanulták meg a gyerekek, hogy miért nem szabad a Napba nézni távcsővel. Utána Attila egy nyílást készített a kupola tetején, és a bejövő napfény útjába elhelyezett egy fehér papírt. Ezen kiválóan lehetett látni a Nap képét és azt is, amikor a felhők vonultak át előtte (camera obscura). Hazafelé jövet megálltunk Iharosberényben és megnéztük a kastélyparkban a mamutfenyőt és az „elefántormány” fákat.

Gazdag Attilával ősszel találkozhatunk legközelebb a csurgói gimnáziumban, amikor távcsöves bemutatót tart kollégáival az érdeklődő gyerekek számára.

 

 

Fotók: Bertalan Johanna