Új (tanév)év, új(ra induló) sorozat - Istenes irodalommal foglalkozunk idén
„Isten az Isten./Virág a virág.” címmel indítjuk útjára irodalmi beszélgetés-sorozatunkat. A vendégként meghívott irodalmárok és teológusok a régi és a kortárs istenes irodalomról beszélgetnek majd, de tervezünk folyóirat-bemutatót, zenés programot, egyszóval színes és változatos programot kínálunk a jelenlévőknek! A program részeként "Csak egy szót adj!" címmel csokonais diákok "írnak újra" kortárs istenes szövegeket.
Vendégeink, akik elfogadták meghívásunkat:
- Győrffy Ákos költő,
- Darvasi László író,
- Bereményi Géza író, rendező,
- Vörös István költő,
- Szilasi László író,
- Lackfi János költő,
- Lovasi András zenész,
- Szabó T. Anna költő,
- Visky András költő,
- Péterfy Gergely író,
- Elek Tibor irodalomtörténész,
- Farkas Wellmann Éva költő,
- Görföl Balázs irodalomtörténész,
- Ayhan Gökhan költő,
- Izsó Zita költő,
- Csabai László író,
valamint: Bölcskei Gusztáv református püspök, Steinbach József református püspök, Heidl György római katolikus teológus, Török Béla református lelkész, illetve Csurgó evangélikus, római katolikus és református gyülekezeteinek lelkipásztorai, valamint Szászfalvi László református lelkész.
A program 2015. novemberétől 2016. augusztusáig tart, helye: Csokonai Református Gimnázium Díszterme, Csurgó, Széchenyi tér 9.
Rendhagyó irodalomóra-sorozatunkat tavaly indítottuk, akkor „Az asztalnál Csokonai és egy kortárs író”címmel egy képzeletbeli asztalhoz ültettük iskolánk névadóját egy mai szerzővel és a diákokkal, most, a sorozat folytatásában elsősorban a régi és a mai „istenes” irodalomra fókuszálunk.
Terveink szerint egy-egy (vagy két-két) vendég érkezne minden alkalommal, egy kortárs szerző (író, költő, drámaíró, zenész) és egy teológus, akikkel elsősorban az istenes költészetről, az egyházi és a világi irodalom különbségéről beszélgetnénk, természetesen nem kiaknázatlanul hagyva a jelenlévő szerzők életművét és nem utolsó sorban a témában született műveket. Mindez jó alkalmat szolgáltatna arra, hogy fel- és megmutassuk a keresztyénség, különösen is a reformáció, még közelebbről a magyarországi reformáció kultúrateremtő erejét és tennénk mindezt a mába helyezve, a diákok, tanárok és nem kevésbé a gyülekezeti tagok, „kívülállók” érdeklődésétől övezve. Sorozatunk címét egy kiemelkedő költő, az egyébként katolikus Pilinszky János verséből kölcsönöztük, értve belőle egyrészt, hogy hogyan válik el egymástól az "innenvilág" s a másik és ezzel együtt hogyan is kapcsolódik össze, hitünk szerint, elválaszthatatlanul. Sorozatunkban megemlékezünk a tavaly elhunyt kiemelkedő költőről, Borbély Szilárdról is.
Támogatóink:
Együttműködő partnerként számítunk az Ördögkatlan-fesztivál szervezőire.
A programokról rendszeresen hírt adunk ezen a felületen és a program facebook-oldalán.