CSOKONAI-NAPOK 2015 - Képes beszámoló a hétvégéről
Iskolánk névadóját ünnepeltük s vele együtt magunkat is a hagyományos diáknapok keretei között az elmúlt hétvégén.
Zongorakoncerttel, ünnepélyes megnyitóval és ajándékozással, sport- és akadályversenyek el, koszorúzással, író-olvasó találkozóval,
közben felavattuk az iskolánkat, mint történelmi emlékhelyet megjelölő emlékoszlopot, körünkben üdvözölhettük
Bertók László Kossuth-díjas költőt, iskolánk öregdiákját, de "felbukkant Festetics gróf és maga Csokonai":) is!
Versekkel ünnepeltük a költészet napját, közben országos és csurgói versíró-pályázatos sikereket ünnepeltünk a kisiskolások felpróbálhatták a tógát,
a nagyobbak pedig még vasárnap is az iskolát képviselték egy veszprémi matematika-versenyen..egyszóval "hangulatos sürgés támadt", a képek ezekbe nyújtanak betekintést!
SZÉLL KÁROLY TANÁR ÚR KÉPEI A CSOKONAI-NAPOKRÓL ITT!
Kunecz Eszter (10.b) Dt-elnök beszámolójából idézünk: "Szokásainkhoz híven idén is megrendeztük a Csokonai-napokat az elmúlt hétvégén. Pénteken délután vette kezdetét a programsorozat, először megkoszorúztuk Nagyváthy János és Csokonai Vitéz Mihály szobrát, ezt követően előadásokon, sportversenyeken és akadályversenyeken vett részt az iskola. Az alsó tagozatosok részt vettek egy történelmi emlékhely avatásán is, amin jelen volt Hoppál Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára, Szászfalvi László országgyűlési képviselő, valamint Füstös János, Csurgó város polgármestere. A programok szombaton reggel hasonlóképpen zajlottak, közösen vettünk részt az eseményekben. Bertók László Kossuth-díjas költőt is köszönthettük köreinkben, aki nem mellesleg iskolánk öregdiákja is. A költészet napjáról is megemlékeztünk sok-sok verssel, majd végül egy közös versmondással. A diák napok zárásaként megkoszorúztuk gróf Festetics György, iskolánk alapítójának a szobrát is. Az elmúlt évekhez hasonlóan zajlottak a diáknapok. A legtöbb tanuló nagyon élvezte, mert amellett, hogy jól szórakoztunk, még közösségformáló ereje is van ezeknek a programoknak. Ugyanis a „feladatok” teljesítéséhez és a szervezésekben is együtt kellet működnünk. Büszke vagyok az egész iskolára, hiszen szerintem mindenki megtette azt, ami tőle telt ahhoz, hogy kellemesen teljenek ezek a napok. Már várom a következő ilyen alkalmat."
A Csokonai-munkaközösség mint főszervező pedig így ír a hétvégéről:
A Csokonai napok keretében emlékeztünk meg iskolánk alapítójáról, tolnai gróf Festetics Györgyről, a magyar főnemesség kivételes műveltségű főuráról, aki 260 évvel ezelőtt, 1755-ben született. Rendszeresen megfordult Csurgón, figyelemmel kísérte és támogatta a gimnázium működését. 1997-ben a Széchenyi téren állították fel egészalakos bronzszobrát, Farkas Ferenc szobrászművész alkotását.
Megelőzte korát, mert az elsők között ismerte fel a tudásalapú boldogulás szerepét, a gyakorlatban is érvényesítve ezt nemcsak a felsőfokú gazdaiskola, hanem a keszthelyi és a csurgói gimnázium támogatásával.
Az „első oskola”alapító okiratát felolvasta: Váradi Szabolcs, a kaposvári Csiky Gergely Színház művésze.
Idén ünnepeltük az iskolaszervező, Nagyváthy János születésének 260. évfordulóját, aki a magyar agrárium történetének egyik kiemelkedő alakja. Egész életműve időtálló. Amikor a gróf 1792-ben iskolát alapított Csurgón, Nagyváthy János felügyelte és vezette a gimnázium (ma városi múzeum) építését. 1793-ban ő jelentette be az „első oskola” alapítását, és az építkezést pontosan dokumentálta. 22 évig, élete végéig élt Csurgón, ahol Festetics használatra adott neki egy kis házat meg két jobbágytelket. 1819. február 13-án halt meg. Síremléke a gimnázium parkjában áll. Háza a mai gimnázium előparkja helyén állt. Emlékére 1992-ben avatták fel Hadik Magda alkotását.
Csokonai Vitéz Mihály halálának 210. évfordulójára emlékeztünk. Iskolánk névadója 1799. májusában érkezett Csurgóra. Teljes erejével vetette magát a tanításba, úgy dolgozott, mintha „mindig ebbe és itt élne” ezután. A hazát és a tudományt akarta szolgálni.
Tanítási módszere a „gondolkozó és gondolkoztató tanítás”. „A valóságos embert formáló tudást” akarta megismertetni. Mindig a gyerek adottságaiból, tudásából indult ki. A hiányzó tankönyvek pótlására maga készített jegyzeteket. Amikor 1800 februárjában megérkezett a várva várt professzor, Csokonai szép beszédben búcsúzott el tanítványaitól. Örömét fejezte ki a felett, hogy sikerült megnyernie „önkényt és tettetés nélkül való” szeretetüket. Kérte őket, hogy mindig segítsék egymást, és váljanak a haza díszére.
A Csokonai napok zárórendezvényén a költő búcsúbeszédét Hüse Csaba, a kaposvári Csiky Gergely Színház színművésze mondta el."